NA V NIEDZIELĘ PRZYGOTOWANIA PASCHALNEGO

1. W sobotę 6.04.2019 r. w katedrze świdnickiej bp Ignacy Dec ustanowił dla naszej diecezji 16 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.: jedną siostrę zakonną i 15 mężczyzn, w tym dwóch z naszej parafii, są to Panowie Leszek Filipiak Artur Rusak. Do licznego grona lektorów biskup dołączył również Jakuba Rodziewicza z naszej wspólnoty parafialnej.Przypomnijmy, że Sobór Watykański II nie ustanowił, lecz przywrócił możliwość powoływania osób świeckich, które mają prawo udzielania Komunii w sytuacjach nadzwyczajnych. Ta praktyka bowiem była powszechna już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nadzwyczajnym szafarzem Komunii, poza akolitą, może być również odpowiednio przygotowana osoba wyznaczona przez biskupa lub upoważnionego do tego kapłana. Szafarz „nadzwyczajny” nie oznacza stojącego w posłudze wyżej od „zwyczajnego”. To właśnie biskupi, prezbiterzy i diakoni są zwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej. Szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej jest osobą wezwaną do udzielania Komunii Świętej w sytuacji, gdy brakuje odpowiedniej liczby szafarzy zwyczajnych. Prawo kanoniczne stanowi, że udzielają oni Komunii w sytuacjach nadzwyczajnych, tzn., wtedy gdy: brak jest zwyczajnych szafarzy Komunii, tzn. biskupa, prezbitera i diakona; kiedy zwyczajni szafarze są obecni, nie mogą jednak wypełnić tej funkcji z powodu podeszłego wieku, choroby lub innej posługi duszpasterskiej; kiedy liczba przystępujących do Komunii jest tak duża, że sprawowanie Mszy św. czy też udzielanie Komunii poza Mszą św. bez pomocy świeckiego jako szafarza Komunii zbytnio by się przeciągnęło. Główne jednak zadanie szafarzy polega na regularnym zanoszeniu Komunii św. chorym. Wierny, szafarz nadzwyczajny, odpowiednio przygotowany, winien wyróżniać się dobrym życiem chrześcijańskim, wiarą i obyczajami. Aby zaś zawsze był zdolny do wypełniania tak ważnej funkcji, powinien pogłębiać nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i starać się świecić przykładem nabożeństwa i czci względem Najświętszego Sakramentu Ołtarza wobec innych wiernych. Naszym nowym szafarzom i nowemu lektorowi życzymy stałej łączności i wierności z Jezusem Eucharystycznym. 
2. Dziś Pierwsza Niedziela Miesiąca. Po Mszach św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Po mszach św. nasza fundacja Misericordias Dominibędzie już rozprowadzała palmy. Oczywiście w Niedzielę Palmową przed liturgią również. Dziś po Mszy o godz. 1130 spotkanie liturgiczno-formacyjne dla dzieci pierwszokomunijnych.
3. Składamy serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy wykorzystali czas Rekolekcji i przez spowiedź wielkanocną już przygotowali się w pełni do przeżywania świat paschalnych. Oczywiście jest jeszcze możliwość skorzystania ze spowiedzi wielkanocnej. Sakrament Pokuty sprawowany jest codziennie przed każdą Mszą św. dodatkowo jeszcze w dekanacie: w poniedziałek 8 kwietnia w kościele pw. Ducha Św. w Bielawie, we wtorek 9 kwietnia w kościele Bożego Ciała w Bielawie, w środę i czwartek 10 i 11 kwietnia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w sobotę 13 kwietnia w kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnią chwilę.
4. Za tydzień 14 kwietnia - Niedziela Męki Pańskiej zwana Palmową. Na wszystkich Mszach św. słuchać będziemy opisu Męki Pańskiej i dokonamy obrzędu poświęcenia palm. O godz. 1120 zgromadzimy się pod Bieltexem i stamtąd wyruszymy procesyjnie z palmami do naszej kaplicy, oczywiście, gdy nie będzie opadów deszczu lub śniegu.
5. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa w piątek po Mszy św. o godz. 900i o godz. 1730, natomiast Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 1715.
6. W piątek 12 kwietnia o godz. 2000 wyruszy z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie IV Ekstremalna Droga Krzyżowa. Do wyboru są cztery: do Barda – 42 km, do Wambierzyc – 39 km, i do Krzeszowa 56 km oraz Bielawa – Bielawa 20 km dla osób, które chcą skosztować co to jest EDK. Szczegóły na stronie www.edkbielawa.pl, tam również mapy, trasy i zapisy.
7. Jak każdego roku zapraszamy młodzież naszej diecezji na Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży, czyli spotkanie ewangelizacyjno - modlitewne w sobotę 13.04. przed Niedzielą Palmową. W tym roku spotykanie odbędzie się w Hali Sportowej Centrum Turystyczno - Sportowego w Nowej Rudzie – Słupcu pod hasłem: Łap zasięg. Rozpocznie się ono o godz. 1100.
8. W piątek, 26 kwietnia br., przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odbędzie się diecezjalna pielgrzymka do sanktuarium św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Szczegółowy program na stronie diecezjalnej.
9. W marcu na budowę kościoła zostały złożone ofiary w kwocie 9460 zł. Wszystkim donatorom składamy serdeczne Bóg zapłać! Również słowa wdzięczności za złożone w ubiegłą niedziele ofiaryna operację i rehabilitację Agnieszki Kudyry. Ich kwota to 654,65 zł.
10. Proponujemy świąteczne kartki z gotowymi życzeniami wielkanocnymi i z wizualizacją naszego kościoła w cenie 1 zł. Kartki znajdują się na stojaku z prasą katolicką. Do nabycia są paschaliki. Jest to Wielkanocne Dzieło Caritas. Dochód ze świec, które możemy kupić przed kaplicą u ministrantów, przeznaczony jest na wsparcie najuboższych. Cena świecy 5 zł.Polecamy lekturę Niedzieli oraz Gościa Niedzielnego, a w nim kolejny artykuł z cyklu wielkopostnego Droga Krzyża, pt. Pokrzyżowana droga życia; 15 lat Diecezji Świdnickiej i bezpłatny dodatek jakim jest film pt. Ignacy Loyola – żołnierz, grzesznik, święty.
11. Kino MOKiS w Bielawie zaprasza na polski film MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE, który opowiada historię misji siostry Faustyny Kowalskiej, ujawniający nieznane dotąd fakty i niedawno ujawnione dokumenty.Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Seanse będą miały miejsce w dniach 26-28 kwietnia o godzinie 1730w Kinie MOKiS 3D w Bielawie. Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa w seansie sobotnim, który obędzie się na Dużej Sali Kinowej w Teatrze. Koszt biletu to 15 złotych.