na IV Niedzielę Adwentu

  1. Z okazji przypadającej 8 grudnia br. dzisiaj 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił  do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa. Z Rokiem św. Józefa związany jest dar specjalnych odpustów, które można otrzymać pod zwykłymi warunkami. Odpustu zupełnego udziela się wiernym, którzy odmówią jakąkolwiek modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnią inny akt pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19 marca i 1 maja, a także w Święto św. Rodziny, 19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji łacińskiej.
    W aktualnym kontekście zagrożenia sanitarnego dar Odpustu zupełnego zostaje rozszerzony szczególnie na starszych, chorych, konających oraz tych, którzy z uzasadnionych powodów nie mogą wychodzić z domu, a którzy odrzucą wszelkie upodobanie do grzechu oraz będą mieli intencję zadośćuczynienia, kiedy tylko stanie się to możliwe trzem pozostałym zwykłym warunkom oraz we własnym domu, lub tam, gdzie aktualnie się znajdują spełnią akt pobożności ku czci św. Józefa, ofiarując cierpienia oraz niedogodności swojego życia.
  1. W czwartek Wigilia Narodzenia Pańskiego. Jest ona czasem modlitewnego czuwania w oczekiwaniu na przyjście Pana. Posiłek Wieczerzy Wigilijnej ma swój chrześcijański ceremoniał. Zgromadzeni przy stole rozpoczynają go od zapalenia świecy mówiąc: Światło Chrystusa. Następnie wszyscy odmawiają modlitwę Anioł Pański, a po niej jeden z uczestników odczytuje słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,1-14). Po odczytaniu tego fragmentu następuje wspólna modlitwa, wspomnienie zmarłych i łamanie się opłatkiem. Po tym obrzędzie intonujemy kolędę. Po czym zasiadamy do uczty, której atmosfery niech nie zakłóca włączony telewizor, a jej podniosłość niech podkreśli śpiew naszych pięknych narodowych kolęd. Zachęcamy, aby także zachować polską tradycję postu od potraw mięsnych. Apelujemy o zupełną abstynencję. W tym roku ze względu na pandemię odprawimy dwie pasterki: o godz. o 2100 i o godz. 2230. W tym roku nie będzie pasterki o północy, ponieważ ostatnimi laty przychodziło nań niewiele osób. 25 grudnia Członkowie Wspólnoty Żywego Różańca możgą uzyskać odpust zupełny, a pozostali katolicy odpust cząstkowy, pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa Urbi et Orbi (chośby tylko przez radio lub telewuzję)
  2. W pierwszym i drugim dniu Świąt Narodzenia Pańskiego porządek Mszy świętych tak jak w każdą niedzielę, a w drugi dzień świąt dodatkowo jeszcze będzie Msza chrzcielna. o godz. 1230.
  3. W nadchodzącym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy:
  • 22 grudnia, we wtorek po wieczornej Mszy św. nabożeństwo do św. Rity.
  • 26 grudnia, w sobotę – święto św. Szczepana dk i pierwszego męczennika. W tym dniu taca przeznaczona jest na WSD w Świdnicy.
  • 27 grudnia - Niedziela Św. Rodziny. Na Mszach św. małżonkowie odnowią swoje ślubowania sakramentalne i będziemy się modlić szczególne za wszystkie rodziny z naszej Parafii.
  1. Raz jeszcze zachęcamy do skorzystania sakramentu pokuty przed świętami. Spowiadamy każdego dnia przed Mszą św.