Na Uroczystość Objawienia Pańskiego

  1. Kiedy powrócimy z liturgii do domów, według chrześcijańskiego zwyczaju, naznaczmy drzwi naszych domów symboliką chrześcijańską: C + M + B oraz bieżącego roku. Ten skrót, przypomnijmy, należy rozumieć: (C) Christus mansionem (M) benedicat (B) – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie. 6 stycznia w liturgii wspominamy to zbawcze wydarzenie, kiedy to chwała Pańska objawiła się pośród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego przyjścia Chrystusa. W rytmie i wydarzeniach czasu wspominamy tajemnice zbawienia, których centrum stanowi Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci
    i Zmartwychwstania Pańskiego, a które to w tym roku przeżywać będziemy w dniach 14 do 17 kwietnia. Ze świąt Paschalnych wyłaniają się wszystkie pozostałe dni święte. I tak w tym Roku Pańskim przypada: Środa Popielcowa – 2 marca; Odpust Parafialny ku czci Bożego Miłosierdzia – 24 kwietnia; I Komunia św. – 14 maja; Wniebowstąpienie Pańskie – 29 maja; Zesłanie Ducha Św. – 5 czerwca; Boże Ciało – 16 czerwca; I Niedziela Adwentu – 27 listopada.
  2. Dziś mija termin składania zaproszeń na Wizytę Duszpasterską.
  3. 3. Jutro o 1230 w kinie MOKiS Bielawa wyświetlony będzie film pt. „Nędzarz i Madame” ukazujący artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako świętego Brata Alberta. Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powrócą jako Brat Albert – przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.