NA VII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

1. Od dziś do 25 lutego, pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem”, trwał będzie 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Niech ten czas oraz zbliżający się okres Wielkiego Postu staną się dla nas okazją do duchowej pracy, prosząc Pana Boga o uwolnienie nas i innych z tego, co pozbawia człowieka trzeźwo patrzeć na rzeczywistość i na przyszłość. Nie tylko chcemy modlić się za uzależnionych, ale również zachęcamy do podjęcia duchowych wyrzeczeń w tej właśnie intencji.
  1. W rozpoczynającym się tygodniu będziemy przeżywać:
  • w poniedziałek, 20 lutego – wspomnienie liturgiczne świętych Hiacynty i Franciszka Marto, dzieci, którym objawiała się Matka Boża w Fatimie.
  • we wtorek, 21 lutego po wieczornej Mszy św. nabożeństwo do Św. Rity;
  • w środę 22 marca – POPIELEC, dzień, którym zainaugurujemy okres Czterdziestodniowego Przygotowania Paschalnego, czyli Wielki Post. Msze św. o godz. 900 i 1800. Na znak rozpoczynającego się okresu pokuty podczas każdej Mszy św. dokonamy obrzędu posypania głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Wykorzystajmy ten święty czas i prośmy Pana Boga o ducha pokuty oraz o pojednanie się z Nim i z naszymi braćmi. Liturgia okresu Wielkiego Postu ma nas przygotować do obchodu Misterium Paschalnego przez wspomnienie przyjętego chrztu i pełnienie pokuty. Pierwsza część Wielkiego Postu ma charakter pokutny i trwać będzie do soboty czwartego tygodnia. Od V Niedzieli Wielkiego Postu rozpocznie się tzw. część pasyjna. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się także czas tzw. spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. Przypominamy, że przez cały okres Wielkiego Postu aż do Wielkanocy obowiązuje wstrzemięźliwość od zabaw, zgodnie z IV przykazaniem kościelnym. W Wielkim Poście nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 900 i o godz. 1730. Natomiast Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 1715. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zawsze można uzyskać odpust zupełny. Również za ofiary przeznaczone na Jałmużnę Postną zawsze można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Jałmużna postna jest jedną z form odprawienia pokuty, a przeznaczona jest na pomoc ubogim. Starotestamentalny Syracydes tak pisze: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi wiele grzechów” (3,30). Ileż razy zdarzyło się, że ktoś jadł potrawy mięsne w piątek, a nigdy mu nawet nie przyszło do głowy, aby za to zadośćuczynić modlitwą i jałmużną, jak to jest podyktowane prawem kościelnym. Zatem każdy, kto tylko zechce się włączyć w tę praktykę, przy wyjściu z kaplicy lub w zakrystii może wziąść kopertę, do której, jeśli będzie miał takie życzenie, według swojego sumienia, niech włoży dowolną ofiarę i napisze ile chce ofiarować na kwiaty do grobu Pańskiego, a ile na jałmużnę, a następnie do końca Wielkiego Postu wrzuci ją do skarbony, do której składamy ofiary na budowę naszego kościoła. Możemy taką kopertę również zanieść sąsiadom.
  1. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej oraz Fundacja Małżeństwo Rodzina zaprasza do udziału w modlitewnej krucjacie „960 godzin dla rodzin”. Przez cały Wielki Post, 24 godziny na dobę, trwać będzie nieustanne czuwanie, otaczające modlitwą wszystkie małżeństwa i rodziny całego świata. Będzie to sztafetowa nieustanna modlitwa trwająca 40 dni, czyli 960 godzin od Środy Popielcowej (22.02.,
    godz. 1200) do Niedzieli Palmowej (2.04., godz. 1200). Chętnych, którzy chcieliby włączyć się w to dzieło odsyłamy do strony: 960godzindlarodzin.pl, tam jest formularz zgłoszeniowy i materiały modlitewne związane z tegorocznym hasłem roku liturgicznego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
4. Za tydzień - 26 lutego na Mszy o godz. 1000 będziemy się modlić za pana Mirosława Grzegorczyka - naszego organistę, z racji Jego Imienin.