NA NA III NIEDZIELĘ PRZYGOTOWANIA PASCHALNEGO

  1. Od 11 do 19 listopada trwamy w nowennie przed Uroczystością św. Józefa, którą odprawiamy po wieczornej Mszy św., a w środę razem z nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
  2. Dziś na Mszy o godz. 1130 w archikatedrze wrocławskiej, nasz parafianin, Marcin Dudek, kleryk IV roku studiów teologicznych, przyjmie posługę akolitatu, która min. upoważnia Go do rozdzielania Komunii św.
  3. Jutro, tj. 13 marca, przypada 10. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Modlitwą otaczamy następcę św. Piotra.
  4. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 900 i o godz. 1730. Natomiast Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 1715.
  5. 17 marca będzie miała miejsce XIX Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, na którą wszystkich abiturientów zaprasza bp świdnicki Marek Mendyk, tak oto pisze w swoim zaproszeniu: „Z całego serca zapraszam Was, drodzy Maturzyści, do udziału w tegorocznej pielgrzymce. Odbędzie się ona w dniu 17 marca br. a rozpocznie o godz. 1100 Eucharystią w kaplicy Cudownego Obrazu, podczas której podziękujemy Panu Bogu za lata nauki szkolnej, będziemy prosić o potrzebne dla Was łaski na czas dalszych życiowych decyzji i zawierzymy młodzież maturalną opiece Matki Najświętszej. Zapraszam Was na Jasna Górę, abyśmy razem wpatrywali się w oblicze Matki Bożej odkrywali, co w życiu jest najwyższą wartością.” Więcej szczegółów na stronie diecezjalnej.
  6. Z inicjatywy papieża Franciszka z 17 na 18 marca, odbędzie się na całym świecie 10. edycja wielkopostnej modlitwy i pojednania „24. godziny dla Pana”. W ramach przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kościoły dziekańskie pozostaną otwarte przez cały ten czas oferując wiernym i pielgrzymom możliwość pozostania w dowolnym momencie na adoracji oraz możliwość przystąpienia do spowiedzi. Nasza Parafia adorację podejmie w piątek 17 marca od 2300 do 2400. Serdecznie prosimy o udział we wspólnym trwaniu przed Panem Jezusem.
  7. W sobotę 18 marca wieczorną Mszą świętą rozpoczniemy Wielkopostne Rekolekcje Parafialne, które potrwają do 22 marca. Głosić je będzie Ks. Łukasz Bankowski z Rzymu. Prosimy o modlitwę w intencji błogosławionych owoców tych ćwiczeń duchowych i prosimy także tę informacje przekazywać sąsiadom i znajomym. Plan rekolekcji wywieszony jest przy wejściu do kaplicy, w gablocie i jest na naszej stronie internetowej. Spowiedź rekolekcyjna zaplanowana jest na wtorek, 21 marca.
  8. 2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w geście solidarności z prawdziwymi Polakami, którzy szanują Osobę Największego z Synów Polski, spotkamy się o godz. 2100 pod jego pomnikiem, aby oddać mu hołd i stanąć w obronie jego dobrego imienna wyrażając swój sprzeciw wobec neomarksistowskiej ideologii zła.
 
W minionym tygodniu odprowadziliśmy do wieczności +Mirosława Czajkowskiego . Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
  

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.
Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.
To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa. 
Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski