NA XXIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
  1. Obchodzimy dziś Niedzielę Środków Masowego Przekazu.
  2. Do jutra trwamy w nowennie do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w intencji zaprzestania prześladowań Kościoła w Polsce. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  3. W rozpoczynającym się dziś tygodniu przeżywać będziemy:
  • 16 września, w poniedziałek – wspomnienie śś. Męczenników Korneliusza pap.i Cypriana bpa.
  • 17 września, we wtorek 85. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 r. o godzinie 400rano wojska sowieckie w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji z 1932. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny i przez długie lata okupacji Sowieckiej byli represjonowani.
  • 18 września, w środę - święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, dzieci i młodzieży.
  • 19 września, czwartek - wspomnienie bł. Ks. Gerharda Hirschfeldera, męczennika. Kapłan ten zanim został zamordowany przez Hitlerowców w Dachau 1 sierpnia 1942 r. W latach 1907-1942 żył i pracował w Kotlinie Kłodzkiej.
  • 20 września, w piątek – wspomnienie świętych Andrzeja Kim Teagon kapłana, Pawła Chong Hasang i ich Towarzyszy męczenników.
  • 21 września, w sobotę - święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 4. Za tydzień, 22 września, po Mszy o 1130 parafialna katecheza dla dzieci I i II roku przygotowania do Pierwszej Komunii. Zaś po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do Św. Rity. Po wszystkich Mszach „Słodka Niedziela”

„W trosce o Dom Ojczysty”. Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych  
Podobnie jak w całym świecie, także i w Polsce, mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego oraz eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach życia społecznego, szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej. Powyższe negatywne tendencje występujące w życiu publicznym przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego. Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem. 
Bp Marian Florczyk, Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych wraz z członkami Rady

Warszawa, 4 września 2024 r.