NA VIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

1. Dziś Pierwsza Niedziela Miesiąca. Po Mszach św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 1230katecheza parafialna dla dzieci trzeciego roku przygotowania do I Komunii św.
2. Od dziś do 8 marca, pod hasłem „Odpowiedzialni za trzeźwość”, trwał będzie Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Nie tylko chcemy modlić się za uzależnionych, ale również zachęcamy do podjęcia duchowych wyrzeczeń w tej właśnie intencji.
 3. W rozpoczynającym się tygodniu będziemy przeżywać:
  • 4 marca, Pierwszy Wtorek Miesiąca i święto św. Kazimierza Królewicza. Po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do Najczystszego Serca św. Józefa.
  • w środę 5 marca – POPIELEC, dzień, którym zainaugurujemy okres Czterdziestodniowego Przygotowania Paschalnego, czyli Wielki Post. Msze św. o godz. 700 900 i 1800. Na znak rozpoczynającego się okresu pokuty podczas każdej Mszy św. dokonamy obrzędu posypania głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Wykorzystajmy ten święty czas i prośmy Pana Boga o ducha pokuty oraz o pojednanie się z Nim i z naszymi braćmi. Liturgia okresu Wielkiego Postu ma nas przygotować do obchodu Misterium Paschalnego przez wspomnienie przyjętego chrztu i pełnienie pokuty. Pierwsza część Wielkiego Postu ma charakter pokutny i trwać będzie do soboty czwartego tygodnia. Od V Niedzieli Wielkiego Postu rozpocznie się tzw. część pasyjna. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się także czas tzw. spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. Przypominamy, że przez cały okres Wielkiego Postu aż do Wielkanocy obowiązuje wstrzemięźliwość od zabaw, zgodnie z IV przykazaniem kościelnym. W Wielkim Poście nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 900 i o godz. 1730. Natomiast Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 1715. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zawsze można uzyskać odpust zupełny. Również za ofiary przeznaczone na Jałmużnę Postną zawsze można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Jałmużna postna jest jedną z form odprawienia pokuty, a przeznaczona jest na pomoc ubogim. Starotestamentalny Syracydes tak pisze: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi wiele grzechów” (3,30). Ileż razy zdarzyło się, że ktoś jadł potrawy mięsne w piątek, a nigdy mu nawet nie przyszło do głowy, aby za to zadośćuczynić modlitwą i jałmużną, jak to jest podyktowane prawem kościelnym. Zatem każdy, kto tylko zechce się włączyć w tę praktykę, od Środy Popielcowej, przy wyjściu z kaplicy lub w zakrystii może wziąć kopertę, do której, jeśli będzie miał takie życzenie, według swojego sumienia, niech włoży dowolną ofiarę i napisze ile chce ofiarować na kwiaty do grobu Pańskiego, a ile na jałmużnę, a następnie do końca Wielkiego Postu wrzuci ją do skarbony, do której składamy ofiary na budowę naszego kościoła. Możemy taką kopertę również zanieść sąsiadom.
  • 6 marca, Pierwszy Czwartek Miesiąca. Po wieczornej Mszy św. o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie pierwszoczwartkowe nabożeństwo eucharystyczne.
  • 7 marca, Pierwszy Piątek Miesiąca. Wieczorna Msza o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, a po niej Mszy nabożeństwo do Serca Jezusowego i koronka do Bożego Miłosierdzia. Okazja do spowiedzi przed poranną Mszą św. oraz od 1645 do 1730. Od godz. 1000 proboszcz nawiedzi chorych z wizytą sakramentalną.
  1. Za tydzień niedzielę, 9 marca o godz. 1230 katecheza parafialna dla rodziców dzieci trzeciego roku przygotowania do I Komunii św.
  2. W czasie tegorocznego Wielkiego Postu, (od IV Niedzieli) w naszej Parafii głoszone będą MISJE ŚWIĘTE. Każda Parafia przeżywa je przynajmniej raz na dziesięć lat. Misje nazywamy „świętymi” nie dlatego, że są przeznaczone dla ludzi świętych, ale dlatego, że są skierowane do wszystkich, którzy chcą coś zmie­nić w swoim życiu - poczuć smak prawdziwego szczę­ścia, uświęcić się. Pan Bóg szuka każdego człowieka, a w szczególności tego, który się zagubił: Większa w niebie będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie­dliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia (Łk15,7). Aby słowo Boże głoszone naszej rodzinie parafialnej wydało jak największe owoce proponujemy, aby każdego dnia Wielkiego Postu przynajmniej jedna osoba z naszej Parafii podjęła się postu ścisłego, oprócz oczywiście Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku. W zakrystii jest lista, na którą prosimy, aby wpisały się chętne osoby na poszczególne dni Wielkiego Postu. A gdy przyszedł do domu, uczniowie pytali Go na osobności: „Dlaczego my nie mogliśmy (tego demona) wyrzucić?” Powiedział im: „Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem”(Mk 9,28-29).